Rozwój osobisty

356 wyświetleń 0 Comment

…🌻…

Wybór wyklucza… Oto słowa, które pozornie wyglądają na banalne i wydają się takie oczywiste. Każdy bowiem z nas wielokroć dokonuje wyborów, życie z nich się składa. Dla mnie jednak zgłębienie tej prawdy stało się przełomem. Mimo, iż sprawa wydaje się  oczywista, oczywistą jest pozornie. I mimo że niby wiemy, że nasze decyzje wpływają na nasze życie, to większość decyzji życiowych podejmujemy z poziomu… kompletnego braku samoświadomości.

Mówiąc o samoświadomości mam na myśli po prostu znajomość siebie. Jeśli na poziomie podejmowania decyzji życiowych zabraknie nam autentycznej wiedzy o sobie, wówczas nasz wybór (a w zasadzie jego konsekwencje) bardzo często wyklucza możliwość realizacji siebie. To z kolei zawsze kończy się źle – nie tylko dla nas ale także dla naszych najbliższych… Kiedy dokonujemy złego wyboru (wynikającego z braku samoświadomości i podyktowanego fałszywymi przesłankami, stereotypami, czy złą oceną sytuacji) szamoczemy się później sami ze sobą unieszczęśliwiając siebie i innych. A najgorsze jest to, iż najczęściej bardzo długo pozostajemy nieświadomi, że szamotanina w naszej głowie wynika z tego, iż sami uwięziliśmy się w klatce własnego wyboru. Kończy się frustracją, depresją, zachowaniami agresywnymi itd…  Mało tego, unieszczęśliwiająca nas sytuacja (i jej wielorakie odnogi), jest najczęściej “tylko” konsekwencją naszego wyboru. Próbujemy dopatrywać się tutaj braku szczęścia, pecha, losu, przeznaczenia, kary, winy i innych cudów… A prawda (paradoksalnie wyzwalająca ale i najtrudniejsza do przyjęcia) jest taka, że sami na to pozwoliliśmy, sami wpuściliśmy tą sytuację do swojego życia – albo podejmując jedną złą lub po prostu głupią decyzję, albo ich szereg 🙁 Pocieszające i bardzo optymistyczne (i ten blog zawsze będzie do tego zmierzał) jest to, że TYLKO nasz wybór może to zmienić.

Dla świadomego czytelnika, który – niestety – wie o czym mówię [niestety bo skoro rozumie to znaczy że trochę już w życiu przeszedł] jasne jest, iż świadomość mocy własnych decyzji jest wyzwalająca. A tych, którzy słowa te uważają za banalne, serdecznie zapraszam do czujnej obecności, dyskusji, wymiany poglądów, ale przede wszystkim do przyglądania się życiu coraz uważniej. Bo wybór naprawdę wyklucza, a dzięki temu kształtuje WASZE ŻYCIE. Na szczęście nie zawsze wyklucza na zawsze, bo w doskonałej większości przypadków wystarczy decyzja o zmianie:)

I jeśli żyjemy podejmując własne wybory nieświadomi siebie i własnych potrzeb, to prędzej czy później przyjdzie czas się z tym zmierzyć. Wówczas przyda Wam się SIŁA, którą albo znajdziecie w sobie, albo będzie ona pozorna, złudna, zwodnicza i zawodna… A przekonacie się o tym w najmniej oczekiwanym momencie – momencie, kiedy będziecie najbardziej jej potrzebować. Jeśli oprzecie swoje poczucie siły i mocy na kimś, lub na czymś, a nie poszukacie jej w sobie (wiem że można nie rozumieć co to znaczy), zostaniecie bezradni.

Piszę o tym wszystkim ze sporym przekonaniem, ale też z pełnym szacunkiem i jednocześnie pokorą. Opieram swoje przemyślenia o mądrość ludzkości i o swoją zdobywaną latami prawdę – nie jest ona kompletna, wszystkiego przecież nie wiem, ale jest moją prawdą, bo wynika z moich własnych doświadczeń. Kiedy człowiek nauczy się wyciągać wnioski z własnego życia i ufa sobie, życie staje się bardziej czytelne i przejrzyste, a świat jakby mniejszy i na pewno bardziej bezpieczny. Zaufaj sobie, to Twoje Życie. Pamiętaj jednak, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia ludzkości. Są to bowiem drogowskazy niezawodne, bo pewne rzeczy w życiu się nie zmieniają przez tysiąclecia. Naprawdę:-) Warto mieć tego świadomość i je rozpoznać wzbogacając swoje życie o mądrość pokoleń… Bądź uważny, żyj świadomie, nie daj zrobić z siebie ” stworka obserwatorka ” który biernie przyjmuje dary losu…

Pamiętaj, że rozwój osobisty to nie tylko slogan marketingowy, ale przede wszystkim droga ku samoświadomości i wolności wyboru.

Zapraszam więc we wspólną podroż w głąb samego siebie…

   Bo życie jest sztuką wyboru, a poznanie tajemnicy dobrego dla Ciebie wyboru jest sztuką życia…  K.♥♥