Ludzie są ważni

484 wyświetleń 0 Comment

 …🍀…

Dzień dobry serdeczne ♥

zauważyłyście że najwięcej ludzkich problemów wynika z relacji z … ludźmi? Jest to jedna ze spraw niezmiennych…

Nie zawsze chodzi o to, że ludzie którzy nas otaczają są źli, czy też my jesteśmy nie tacy jak “trzeba”. Raczej chodzi o to, że dobieramy się niewłaściwie i tkwimy za długo w złych relacjach. Człowiek jest taką istotą, że raczej lubi towarzystwo 🙂 Potrzebuje do życia ludzi i dąży do budowania relacji ( świadomie lub nie). Powinien jednak zadbać o to, żeby owi towarzysze podróży byli odpowiedni. Uwierzcie mi, że to jest w życiu jedna z najważniejszych spraw.

Niektórzy, Ci którym nie udaje się znaleźć odpowiednich ludzi, zamykają się na świat. Tyle razy poczuli się rozczarowani, że przestają już szukać i jest to ucieczka, nie miejcie wątpliwości. Aktem odwagi jest właśnie szukanie, a właściwie otworzenie się na szukanie. To trochę skomplikowane, ale mega ważne, aby to zrozumieć. Chodzi o to, żeby nie szukać na siłę, nie trzymać się kurczowo kogokolwiek, a jednocześnie mieć świadomość, że potrzebujemy przy sobie właściwych ludzi.

Trzeba być bardzo odważnym – ale nie dlatego żeby szukać. Trzeba mieć odwagę żeby odrzucać to, co jest dla nas złe. Zdecydowanie pożegnać się z tymi, którzy nie są z naszej bajki.

Czasem człowiek potrafi być bardziej niebezpieczny niż jakiekolwiek zwierzę. W sercach niektórych ludzi można znaleźć i rekiny i lwy i trygony. Musisz nauczyć się ich rozpoznawać i trzymać się od nich z daleka, bo inaczej mogą Cię skrzywdzić  ( W.Wharton )

Dużo słyszymy wszak o wybaczaniu, o tym, że każdemu należy dać drugą szansę. I to jest wielka pułapka pseudoszlachetności. Trzeba być szlachetnym, szanować ludzi, nie krzywdzić, mieć klasę i kulturę. Jasne że tak. Ale kiedy ktoś robi Ci krzywdę, broń się, odetnij się od tego. Nie rób ludziom krzywdy – ale pamiętaj że to działa w obie strony. Nikt nie ma prawa krzywdzić Ciebie.

Dlatego tak ważne jest, abyście znali siebie, umieli siebie słuchać, nie bali się wyciągać wniosków. Musisz ufać sobie, wiedzieć czego chcesz. Nie bój się oceniać ludzi – PO ICH ZACHOWANIACH. Nie domyślaj się, że ktoś tak naprawdę jest dobry, tylko teraz zachował się źle, czy cośtam… Nie próbuj czytać w jego myślach, nie wyobrażaj sobie jaki ktoś jest – obserwuj jak się zachowuje i wyciągaj wnioski. Jeśli ktoś Cię nie szanuje, oszukuje Cię, czy kłamie, potrafi być okrutny – nie tłumacz go, to błąd. Najczęściej jednak jest tak, że dajemy drugą szansę. Potem trzecią, piątą i dziesiątą. Nie wolno. Po co? Ludzie się nie zmieniają – to kolejna prawda niezmienna. Jest to reguła.  Od każdej reguły są jednak wyjątki – tak. ( kategoria: rozwój osobisty, psychologia )

Jeżeli dana osoba zrobiła Wam krzywdę, a chcecie wybaczyć, dać szansę, zaczynacie tłumaczyć człowieka – szanuję to i rozumiem. Podejmując jednak taką decyzję MUSICIE PAMIĘTAĆ o tym co napisałam. Być czujnym, uważnym, przestać ślepo ufać, nie bać się krytycznie (!) obserwować zachowań – czyli tego co widać, a nie tego co chcielibyśmy aby było. Obserwować pracę nad sobą tej osoby. Nie możecie po prostu uwierzyć, że teraz już będzie dobrze i ktoś drugi raz tak nie zrobi. Zrobi. I nie zawsze dlatego, że jest perfidnym sukinsynem. On może chcieć być nadal z Tobą w dotychczasowej relacji, ale zmiana to długi, złożony, trudny proces. Nie wierzcie w to, że akurat temu komuś starczy motywacji, aby przebudować całego siebie po to, aby drugi raz nie zrobić Wam tego samego (będę pisać o trudzie, a jednocześnie potrzebie pracy nad sobą w kategorii psychologia, czy rozwój osobisty).

W relacjach bardziej powierzchownych, koleżeńskich, biznesowych jest identycznie, tylko tutaj: OCENIASZ ZACHOWANIE I NIE WNIKASZ DALEJ. Jeśli ktoś raz zachował się w stosunku do Ciebie źle, najprawdopodobniej zrobi to kolejny raz, w innej sytuacji, gdzie konsekwencje zabolą bardziej. Nie mówię o tym, że ktoś nie przepuścił Cię w drzwiach, chociaż do tego dojedziemy 😉  Mówię o widocznych przejawach nieszczerości, kombinatorstwa, złej woli, itd… Nie licz na to, że to wyjątkowa sytuacja, raz tak zrobił, więcej na pewno nie. No przecież to nawet nie brzmi logicznie, na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski? Jeśli będziesz patrzył przez palce, poniesiesz konsekwencje. Nie wchodzi się drugi raz do tej samej rzeki – wieki temu ludzie już to wiedzieli.

Nawet jeśli rozluźnisz relacje z taką osobą, świat się nie zawali, zadbasz tym o siebie. Jest to droga pozornie trudniejsza, ale ufanie i łudzenie się, jest pójściem na łatwiznę pod przykrywką wielkoduszności. Trzeba znaleźć złoty środek. Nie mówię, żeby tą osobę od razu unicestwić, wymazać kontakt z komórki. Ale zachować zdrowy dystans dopóki ten ktoś swoim zachowaniem nie udowodni ( fakty ), że to był jednorazowy incydent, faktycznie nieporozumienie, a nie zła wola. Czasem tak bywa, ale trzeba nauczyć się rozróżniać nieporozumienia od celowego działania.

Trudne to, wiem. Ale jak zachowasz ten wpis w pamięci, zobaczysz, że na przestrzeni czasu zrozumiesz to lepiej.

DAJ SOBIE PRAWO DO ZADBANIA O SIEBIE.

MIEJ ODWAGĘ  ŻEBY OCENIAĆ LUDZKIE ZACHOWANIA, PO PROSTU. A ZWŁASZCZA TE WOBEC CIEBIE.

NIE TŁUMACZ WSZYSTKICH WOKOŁO. JEŚLI MASZ TAKĄ TENDENCJĘ, TO WIEDZ, ŻE NIE JEST TO ZDROWE  I DOBRE DLA CIEBIE – NARAŻASZ SIĘ TYM WCIĄŻ NA TE SAME KONSEKWENCJE.

PRAWDA NAJCZĘŚCIEJ BOLI, ALE WYZWALA ZE ZŁUDZEŃ. ZŁUDZENIA POZWALAJĄ ŻYĆ, ALE  SĄ ZWODNICZE. TO PÓJŚCIE NA ŁATWIZNĘ.

ZNAJDŹ W SOBIE SIŁĘ ŻEBY PRZETRWAĆ CHWILE SAMOTNOŚCI – TO SIŁA JEST CI POTRZEBNA, A NIE TOWARZYSTWO. UWIERZ ŻE LEPIEJ POBYĆ CHWILĘ SAMEMU, NIŻ BORYKAĆ SIĘ Z KONSEKWENCJAMI ZADAWANIA SIĘ Z NIEWŁAŚCIWYMI LUDŹMI.