Czego się bać?

350 wyświetleń 0 Comment

…🎈…

Czego zatem należy się bać? Tylko niewiedzy i wynikających z niej nietrafionych poczynań. Poza tym: nie wolno się bać niczego. Życie ma swoje koleje, ma swoje reguły i niezmienne prawidła.

Wszystko będzie, jak być powinno, tak już jest ułożony świat …” (M.Bułhakow “Mistrz i Małgorzata”)

Pewnych rzeczy się nie przeskoczy, inne warto zmieniać i dopasowywać je do swoich potrzeb. Musisz nauczyć się je rozpoznawać, a będzie Ci łatwiej. No bo czy musi być trudno? A życie przepełnione trudem i znojem? Jasne, że nie, ale to właśnie w młodości zaczynasz determinować jakość  swojego życia. Nadajesz mu pewien charakter podejmując decyzję o tym kim chcesz być.

Musisz zacząć od poznania siebie i tego kim jesteś. Musisz bacznie przyglądać się światu, nie lekceważyć tego, jakimi prawami się rządzi, bo inaczej możesz się zdziwić jak szybko Cię życie przećwiczy udowadniając, że tak jest. Jestem głęboko przekonana, że moje dzieci i Wy także nie musicie uczyć się na własnych błędach – uczcie się na błędach dziadków i rodziców 🙂  Porozmawiajcie z nimi, nawet jeśli do tej pory wydawało Wam się to niedorzeczne. A jeśli z jakichś powodów nie możecie porozmawiać  z nimi, trzymajcie się jak najdalej od wzorców jakie widzicie na co dzień w telewizji, galeriach handlowych i teledyskach. Oczywiście nie zachęcam Was do całkowitej ascezy i zakonu, ale zanim w pełni zaczniecie korzystać z dobrodziejstw tego świata przemyślcie, czy aby nie za drogo każą Wam za to zapłacić?

Zachęcam Was, pokolenie ludzi mających nieprawdopodobne możliwości rozwoju, ale jednocześnie żyjące w świecie pozorów i handlu złudzeniami, do samodzielnego myślenia.

Musicie mieć jednak jakieś podstawy do wyciągania własnych wniosków. Sięgajcie do wartościowej literatury (patrz: inspiracje, lub kanon lektur szkolnych – na prawdę!), tam ukryte są niesamowite skarby, które nauczą Was wrażliwości i ukształtują Wasz kręgosłup moralny, pomogą zbudować system wartości, który przeprowadzi Was przez życie obronną ręką. Bez tego, będziecie popełniać błędy, za które sami zapłacicie, sami doświadczycie. A wierzcie mi, że nie wszystkie konsekwencje da się cofnąć. A jeśli rodzina, czy książki nie są dla Was w tym momencie życia dostępne, poszukajcie kontaktu z psychologiem, czy coachem, który pomoże Wam nie popełniać błędów wynikających z niewiedzy.

Pamiętaj, że masz obowiązek wykorzystać swoje życie w pełni nadając mu niepowtarzalne znaczenie. Twoje życie ma być spełnieniem najskrytszych marzeń i musisz zrozumieć, że to się nie stanie samo. Musisz to wypracować. Jeśli wiesz jak to zrobić, super! Jeśli masz wątpliwości, szukaj pomocy, nie marnuj czasu, nie wątp, nie rozwadniaj żadnego dnia. Pamiętaj, że sam sobie jesteś sterem, żeglarzem i okrętem i tylko od Ciebie zależy gdzie popłyniesz. Nawet jeśli życie czasem zniesie Cię z kursu, to musisz umieć znów go obrać i zawsze na niego wracać.

Z życzeniami mądrych decyzji i odpowiedzialnych wyborów, K.