Coś Ci opowiem…

474 wyświetleń 0 Comment

 …🌻…

Legenda mówi, że kiedy bogowie stworzyli człowieka, zaczęli się sprzeczać, gdzie ukryć odpowiedzi na zagadki życia, tak by ludzie musieli ich szukać.

Jeden bóg powiedział: – Schowajmy odpowiedzi na szczycie góry. Tam nigdy nie będą szukali.

– Nie, powiedzieli inni. – Znajdą je od razu.

Drugi bóg powiedział: – Schowajmy je w środku Ziemi. Tam nigdy nie będą szukali.

– Nie, powiedzieli inni. – Znajdą je od razu.

Wtedy kolejny powiedział: – Schowajmy je na dnie oceanu. Tam nigdy nie będą szukali.

-Nie, powiedzieli inni. – Znajdą je od razu.

Zapadło milczenie… Po chwili inny bóg powiedział:

–  Możemy schować te odpowiedzi w życiu, które jest w nich. Tam nigdy nie będą szukali.

I tak zrobili.

Słowa te towarzyszą mi od lat. Jeśli nie wiesz gdzie szukać, poszukaj w sobie. Brzmi inspirująco, ale tak nie bardzo wiadomo co to znaczy szukać w sobie? Współczesny człowiek zatracił kontakt ze swoim ja, czyli z tym kim jest naprawdę. Nie znamy swoich pragnień, potrzeb, nie zagłębiamy się w to, co naprawdę czujemy. Po prostu idziemy przed siebie, najczęściej tam gdzie idą inni, a przynajmniej w tym samym kierunku. Dopiero po latach takiej bezrefleksyjnej drogi zaczynamy fiksować i nie wiemy dlaczego. Skąd nagle depresja? Skąd lęki? I nie szukamy wówczas odpowiedzi w sobie, wciąż oczekujemy, że przyczyną pozostanie świat zewnętrzny. I jasne, że czasem tak bywa – czynniki zewnętrzne przygniatają nas i powodują załamania, smutek, przygnębienie, stres, czy strach.

Dzisiaj skupmy się jednak na tych odczuciach, które dobiegają ze środka. Tam upatrujmy przyczyn i powodów dla których czujesz, że coś jest nie tak. Nie czujesz radości, spokoju, zachwyt otaczającym światem jest Ci obcym, wydumanym słowem? Wtedy musisz spojrzeć wgłąb siebie, bo nigdzie indziej nie znajdziesz odpowiedzi. Człowiek jest istotą rzuconą dzisiaj w nienaturalne warunki życia. Nie mamy czasu na refleksję, wzruszenie, zadumę, zadawanie sobie na co dzień pytania: jak się masz? jak się dziś czujesz?  – a to jedna z niewielu dróg do siebie.

W dzisiejszym świecie nie ma czasu na sentymenty, słyszysz. Trzeba iść do przodu, nawet jeśli trzeba się czołgać, to się czołgajmy. Oczywiście ja rozumiem z czego wynika taka postawa, ale wiem też, że sił nie starcza wtedy na długo. Taki schemat funkcjonowania zadaniowego to sposób na przetrwanie życia, a nie życie.

Jeśli jesteś poszukiwaczem, to witaj w klubie 🙂 Jeśli natomiast czujesz, że jesteś czołgaczem, z całego serca zachęcam Cię do obrania kursu skierowanego na siebie, bo zawsze można dużo zmienić, trzeba tylko poszukać właściwej dla siebie drogi. I pamiętaj – jeśli nie jesteś szczęśliwa, to musi być jakiś powód… I nie zawsze powodem jest świat zewnętrzny, najczęściej przyczyna tkwi w nas samych, bo świat zewnętrzny jest naszym lustrem… Jeśli znajdziesz przyczynę i ją zmienisz, zmieni się też skutek ♥

To w nas znajdują się wszystkie odpowiedzi. Nie tylko te dotyczące naszego jednostkowego życia. Świat zaczyna się w nas…  To my generujemy przyczyny, w skutkach których później żyjemy…

Pomyślności, K.